Norgesmesterskapet i bandy

The Royal Sport

Norgesmesterskapet i bandy ble spilt med 7-mannslag fra begynnelsen til 1928. Fra og med 1929 er det spilt med 11 spillere på hvert lag.

DatoVinnerFinalistResultatStedDommere
8.3.2009Stabæk Solberg 5-3 Marienlyst Pål Bjørseth, Høvik IF med Kjell A. Disch, Frem 31, Hans Petter Swensen og Lasse Holm, Sarpsborg.
17.3.2008Stabæk Solberg 8-5 Stabekkbanen Pål Bjørseth, Høvik IF med Andrej Jigouline, Ullevål IL og Lars Stian Nygaard, Skeid.
17.3.2007Stabæk Mjøndalen 6-3 Stabekkbanen
5.3.2006 Stabæk Mjøndalen 5-4 Marienlyst Morten Laugerud, Bergen med Andreas Bernt, Øvrevoll/Hosle og Petter Haug, Vollen
6.3.2005 Mjøndalen Solberg 9-6 Marienlyst Rune Jahnsen, Skiold
7.3.2004 Mjøndalen Stabæk 2-1 Hauger Rune Jahnsen, Skiold
4.3.2003 Mjøndalen Sarpsborg 5-3 Stabekk
9.3.2002 Mjøndalen Stabæk 6-4 Stabekk
11.3.2001Stabæk Mjøndalen 11-1 Hauger
x.x.2000 Stabæk Røa 11-3
x.x.1999 Stabæk Solberg 6-4
x.x.1998 Solberg Stabæk 5-4 e.e.o.
9.3.1997 Stabæk Røa 11-2 Bærum K. Grothaug, Haslum, Rune Harald Jahnsen, Spa/Bra, E. Larsen, Bærum
3.3.1996 Stabæk Mjøndalen 8-0 Hamar Jørn Ivar Pettersen, Solberg, B. O. Bakken, Osbakken, A. Johansen, Solberg
5.3.1995 Stabæk Solberg 3-2 s.d. Valle Hovin B. O. Bakken, Osbakken, Ø. R. Eriksen, Torp, Kjell Grothaug, Haslum
6.3.1994 Stabæk Mjøndalen 5-0 Kjell Hovland Olsen, Spa/Bra, A. Johansen, Solberg, Ø. R. Eriksen, Torp
7.3.1993 Stabæk Sarpsborg 11-1 Hauger L. A. Johansen, Osbakken, Harald Nilsen, Ullevål, Jørn Ivar Pettersen, Solberg
8.3.1992 Sarpsborg Drafn 5-1 Sarpsborg L. A. Johansen, Osbakken, B., O. Bakken, Osbakken, Tor Anker Eriksen, Spa/Bra
x.x.1991 Drafn Solberg 5-2 Vassenga Helge Stenseth, Strømsgodset, Kjell Hovland Olsen, Spa/Bra, Harald Nilsen, Ullevål
x.x.1990 Solberg Stabæk 6-3 Finn Johansen, Sarpsborg, Rolf Hatland, Mjøndalen, Amundsen, Frem 31
x.x.1989 Stabæk Solberg 9-1 Valle Hovin Harald Hansen, Sjur Kortgaard, Mjøndalen/Kjell A. Disch, Frem 31
x.x.1988 Solberg Stabæk 5-2 Valle Hovin Helge Stenseth, Christian Raabe, Strømsgodset/Kjell Hovland Olsen, Spa/Bra
x.x.1987 Stabæk Drafn 2-1 Valle Hovin Thorodd Presberg, Rolf Wendt Andresen, Strømsgodset
x.x.1986 Solberg Drafn 7-3 Valle Hovin Helge Stenseth, Christian Raabe, Strømsgodset
3.3.1985 Solberg Mjøndalen 4-1 Valle Hovin Finn Johansen, Frode Jacobsen, Sarpsborg
4.3.1984 Mjøndalen Stabæk 9-5 Valle Hovin Rolf Wendt Andresen, Kjell Olsen, Strømsgodset
6.3.1983 Solberg Stabæk 7-5 Valle Hovin Finn Johansen, Frode Jacobsen, Sarpsborg
7.3.1982 Mjøndalen Solberg 6-4 Valle Hovin Kjell Hovland Olsen, Bragerøen/Leif Hole, Stabæk
1.3.1981 Solberg Mjøndalen 4-2 Valle Hovin Per Erik Johansen, Sarpsborg/Ingar Pettersen, Strømsgodset
2.3.1980 Mjøndalen Ullevål 3-0 Valle Hovin Jan Eriksen, Bygdø/Bjørn Harald Haugen, Strømsgodset
4.3.1979 Mjøndalen Ullevål 7-4 Valle Hovin Rolf Wendt Andresen, Strømsgodset/Jan Erik Hansen, Bragerøen
5.3.1978 Ullevål Mjøndalen 3-1 Valle Hovin Leif Hole, Stabæk/Håkon Tryver, Skeid
27.2.1977Stabæk Ullevål 7-1 Valle Hovin Per-Erik Johansen, Sarpsborg/Kjell Olsen, Strømsgodset
29.2.1976Mjøndalen Stabæk 4-3 Valle Hovin Pål Chr. Dahl, Ullevål/Arnfinn Halvorsen, Brevik
23.2.1975Ullevål Mjøndalen 5-0 Valle Hovin Arild Petersen, Høvik/Ingar Pettersen, Strømsgodset
24.2.1974Ullevål Drafn 3-2 Valle Hovin Finn Johansen, Sarpsborg/Ørnulf Dahlin, Mjøndalen
1973 Drafn 30p Stabæk 29p Mjøndalen 21pSkeid 21pingen finale
13.2.1972Drafn Mjøndalen 4-1 Marienlyst Arne Muggerud, Strømsgodset/Jan Erik Olsen, Drammens BK
14.2.1971Drafn Strømsgodset 4-2 Marienlyst Jan O. Gundersen, Bygdø/Thor Odd Hansen, Bragerøen
22.2.1970StrømsgodsetStabæk 3-1 Nadderud Gunnar Fossum, Drafn/Øivind Wolff, Tåsen
16.2.1969Mjøndalen Drafn 2-1 Mjøndalen Adolf Lundeberg, Skeid/Frode Jakobsen, Sparta/Sarpsborg
18.2.1968StrømsgodsetDrafn 5-3 Gulskogen Egil Grandahl, Sarpsborg/Hans Klipper, Hafslund
x.x.1967 StrømsgodsetTåsen 2-1 Gulskogen Kaare Jahnsen, Skiold/Odd Johnsen, Bragerøen
13.2.1966Sagene Strømsgodset 1-1 e.e.o.Oslo Jan Østlie, Gjøa/Hard/Egil Ulsbøl, Skiold
20.2.1966Sagene Strømsgodset 2-1 omk.Marienlyst Svin Wiel Jørgensen, Øvrevoll/Odd H. Johnsen, Mode
7.2.1965 StrømsgodsetSkiold 5-0 Gulskogen Per Landt Ourdahl, Bragerøen/Oscar Undeli, Gjøvik
16.2.1964Drafn Strømsgodset 4-2 Marienlyst Egil Grandahl, Sarpsborg/Sverre Halvorsen, Odd
10.2.1963StrømsgodsetDrafn 5-0 Marienlyst Rolf Skaug, Gjøvik/Evert Fredriksen, Sarpsborg
11.2.1962StrømsgodsetSparta 4-0 Marienlyst Leif Paulsen og Henry Larsen, Drafn
x.x.1961 Drafn Sagene 5-1 Oslo Gunnar Felldal, Sterling/Fin Jensen, Stabæk
x.x.1960 Drafn Sagene 4-2 Marienlyst Olaf Christoffersen, Pors/Leif Nilsen, Frigg
x.x.1960 Drafn Sagene 0-1 Oslo Olaf Christoffersen, Pors/Leif Nilsen, Frigg
1959 Drafn 17p Sagene 12p Skiold 12p Mjøndalen 12pingen finale
1958 Sagene 18p Skiold 12p Drafn 11p Stabæk 10p ingen finale
1957 Skiold 16p Stabæk 13p Drafn 12p Sagene 10p ingen finale
1956 Drafn 17p Sagene 12p Skiold 12p Mjøndalen 12pingen finale
6.2.1955 Stabæk Mjøndalen 3-1 Stabekk Finn Bolstad, Skiold
7.2.1954 Drafn Stabæk 3-1 Marienlyst Olaf Christoffersen, Pors
8.2.1953 Stabæk Drafn 3-2 Kadettangen Kaare Nordby, Njård
10.2.1952Stabæk Mjøndalen 4-3 Mjøndalen Håkon Jensen, Birkebeineren
25.2.1951Drafn Mode 2-1 omk.Kadettangen Thv. Lindstad, Spartacus/Harald Heltberg, Frigg
18.2.1951Drafn Mode 2-2 e.e.o.Marienlyst
12.1.1950Drafn Mode 4-2 Kadettangen Daniel Jensen, Mjøndalen
20.2.1949Mode Drafn 3-2 e.e.o.Marienlyst Ivar Sollerud, Fagerborg
8.2.1948 Drafn Frigg 1-0 Marienlyst Gunnar Johansen, Strømsgodset
9.2.1947 Mjøndalen Frigg 3-1 Bislett Ragnar Krubbfeldt, Fagerborg
10.2.1946Drafn Grane 2-1 omk.Marienlyst Arne Riis, B14
3.2.1946 Drafn Grane 1-1 e.e.o.Bislett
x.x.1940 Mjøndalen Stabæk 2-0 Kadettangen Ragnar Sundboe, Snarøen
x.x.1939 Skiold Drafn 1-0 Marienlyst Sten Holljen, Lyn
x.x.1938 Drafn Mjøndalen 4-2 Mjøndalen Th. Nordbø, Frigg
x.x.1938 Drafn Mjøndalen 2-2 Marienlyst
x.x.1937 Mjøndalen Grane 4-0 Stabekk Eigil Sørlie, Snarøen
x.x.1936 Grane Mjøndalen 2-1 e.e.o. Oscar Larsen, B14
x.x.1935 Drafn Stabæk 2-1 Mjøndalen Leif Schomacher, Fagerborg
x.x.1934 Grane Stabæk 4-2 Oslo Fritz Pettersen, Skiold
x.x.1933 Drafn Grane 2-0 Halvard Hansen, Trygg
x.x.1932 Drafn Grane 1-0 Johan Narvestad, Hasle
x.x.1931 Grane Mjøndalen 5-2 O. G. Enger, Forward
x.x.1930 Mjøndalen Trygg 2-0 Marienlyst Kjell Nielsen, Drafn
x.x.1929 B14 Trygg 3-1 Arnold Myhre, Mercantile
x.x.1928 Forward Grane 3-2 N. C. E. Hertzberg, Ready
x.x.1927 Ready Trygg 3-0 Oslo Josef Wallin, Drafn
21.2.1926Drafn Trygg 6-2 Marienlyst N. C. E. Hertzberg, Ready
10.2.1925Ready Drafn 7-3 Marienlyst C. Matheson, Trygg
x.x.1924 Ready Drafn 7-2 Jacob Ramm, Hockeyklubben
x.x.1923 Ready Frigg 6-1 Jacob Ramm, Hockeyklubben
x.x.1922 Ready Trygg 5-3 Josef Wallin, Drafn
x.x.1921 Trygg Ready 1-0 Anders Melteig, Frigg
x.x.1920 Ready Trygg 7-5 e.e.o. Anders Melteig, Frigg
x.x.1919 Ready Trygg 9-5 G. Hartmann Hansen, Frigg
x.x.1918 Ready Trygg 11-5 Anders Melteig, Frigg
x.x.1917 Ready Frigg 21-7 Trygve Tillisch, Trygg
x.x.1916 Ready Trygg 14-6 N. C. E. Hertzberg, Ready
x.x.1915 Ready Trygg 11-3 Jacob Ramm, Hockeyklubben
x.x.1914 Intet mesterskapKun 3 kamper spilt grunnet dårlige isforhold
x.x.1913 Ready Hockeyklubben Ready w.o.
x.x.1912 Ready Hockeyklubben11-1 J. O. Jordell, Trygg